22.03.18

Czy rodzice sportowców także mogą korzystać ze wsparcia psychologa sportu?

Jeszcze nie tak dawno niewiele mówiło się na temat psychologii w sporcie. Jeżeli w ogóle, najczęściej czytaliśmy o tym aspekcie funkcjonowania w sporcie w kontekście spektakularnych porażek („nie wytrzymał/-a psychicznie”) albo kiedy sam zawodnik mówił o tym, że współpraca z psychologiem stanowi ważny element procesu szkoleniowego (przykład Adama Małysza i jego współpracy z prof. Janem Blecharzem). Od jakiegoś czasu dostrzegam coraz większe zainteresowanie tematyką związaną z psychologią w sporcie. Aspekty psychologiczne pojawiają się w analizach widowisk sportowych, psychologowie zapraszani są do komentowania występów polskich sportowców. Samych psychologów działających obszarze sportu też jest zresztą coraz więcej.

To, jak ważną rolę w sporcie odgrywa psychologia i przygotowanie mentalne mogliśmy wyraźnie zobaczyć podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Pisałam o tym zresztą, analizując imprezę z perspektywy psychologii. Nie mam wątpliwości, że najbliższe lata to dynamiczny wzrost świadomości i wiedzy na temat ważnej roli psychologii w sporcie. Co ciekawe, w moim odczuciu najbardziej interesują się tym obszarem rodzice sportowców. Dlatego chciałabym, aby wybrzmiało ważne zdanie: Rodzice także mogą czerpać wiele korzyści (dla siebie i dziecka) ze współpracy z psychologiem sportu. Jakie? Bardzo proszę, oto przykłady:

 

  • Świadomość tego, jakie działania i słowa mogą nie być konstruktywne i nie pomagać dziecku w różnych sytuacjach w kontekście sportu i nie tylko.
  • Wiedza dotycząca tego, co robić i mówić, aby wesprzeć dziecko w radzeniu sobie z wyzwaniami i trudnościami związanymi z uprawianiem sportu.
  • Umiejętności wspierania i budowania w dziecku poczucia pewności siebie i skuteczności w działaniu.
  • Skuteczne wspieranie dziecka w radzeniu sobie ze stresem, napięciem i trudnymi emocjami.
  • Nabycie umiejętności dotyczących efektywnej i asertywnej komunikacji z dzieckiem i trenerem.
  • Świadomość własnych emocji i doświadczeń związanych z uprawianiem sportu przez dziecko. Nabycie umiejętności radzenia sobie z własnym stresem i napięciem.
  • Wiedza dotycząca tego, w jaki sposób wdrażać elementu treningu mentalnego w procesie treningowym dziecka.
  • Świadomość dotycząca tego, co może utrudniać dziecku osiąganie celów i czerpanie radości z podejmowania aktywności fizycznej i uprawiania wyczynowego sportu.

 

Oczywiście, to przykłady głównych korzyści i obszarów, w których psycholog sportu może wspierać rodzica. Warto zauważyć, że rodzic może uzyskać wiedzę i umiejętności w kontekście wspierania dziecka, ale z drugiej strony może także zadbać o siebie i swoje emocje. Na tak wczesnym etapie drogi dzieci w obszarze aktywności fizycznej mówimy o wychowaniu poprzez sport i to właśnie w tym kierunku zmierzamy w stosowaniu wsparcia psychologicznego. Także z tego powodu warto zwiększać świadomość społeczną dotyczącą ważnej roli psychologii w sporcie. To korzyści dla zawodników, rodziców i trenerów. Mówmy o tym jak najczęściej.