07.06.17

Michael Phelps rozumie, jak ważne jest wsparcie psychologiczne sportowców

Michael Phelps, 23-krotny medalista igrzysk olimpijskich i najbardziej utytułowany olimpijczyk w historii, od dawna angażuje się w kampanie społeczne i inicjatywy związane z edukacją oraz zwiększaniem świadomości społecznej w różnych obszarach. W ostatnim czasie dołączył do zarządu Medibio Ltd, australijskiego przedsiębiorstwa zajmującego się tworzeniem technologii w obszarze zdrowia psychicznego.

To właśnie inicjatywy związane ze zdrowiem psychicznym, a szczególnie aspektem psychologicznym w sporcie w szerokim kontekście, są czymś, na co Phelps zwraca szczególną uwagę. Medibio opracowuje test, który ma pomóc w diagnozowaniu depresji, stresu oraz innych zaburzeń psychicznych. Zaangażowanie Phelpsa wskazuje, że tego typu technologia może wspierać także środowisko sportowe. To z kolei pokazuje, że psychologia w sporcie to także psychoterapia i leczenie zaburzeń psychicznych.

Z mojego punktu widzenia informacja o zaangażowaniu Phelpsa w ten projekt wiele mówi na temat poziomu świadomości społecznej w zakresie roli psychologii w sporcie. Mowa oczywiście o Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej. Coraz częściej zaczyna się bowiem dostrzegać, że psychologia i sport to nie tylko psychologia sportu. Co dokładnie mam na myśli? Pisałam o tym między innymi w tym miejscu. Uprawianie sportu, szczególnie na wysokim poziomie, gdzie obciążenia i napięcie są bardzo wysokie, wymaga wsparcia psychologicznego. Czasami wystarcza praca w obszarze tak zwanego przygotowania mentalnego do treningu i zawodów – praca nad radzeniem sobie ze stresem, stosowanie technik relaksacyjnych czy treningu wyobrażeniowego. Zdarza się jednak (i to coraz częściej), że psychologia sportu to za mało. Sportowcy doświadczają zaburzeń psychicznych, problemów w relacjach i innych trudności, które wymagają wsparcia psychoterapeuty.

Wie o tym sam Michael Phelps, który tuż przed igrzyskami w Rio de Janeiro udzielił bardzo ważnego i emocjonalnego wywiadu magazynowi Sports Illustrated. Opowiedział tam między innymi terapii uzależnień oraz o psychoterapii, która pomogła mu poradzić sobie z emocjami i trudnymi relacjami z ojcem.

Jako wielki mistrz sportu Phleps zachęca do tego, aby szukać pomocy psychologicznej i nie zamykać się na wsparcie. Jest zaangażowany w inicjatywy New York’s Child Mind Institute dotyczące przeciwdziałania stygmatyzacji dzieci cierpiących na zaburzenia psychiczne. Niedawno, wspólnie z Allison Schmitt, otrzymał nagrodę Special Recognition Awards at the Substance Abuse and Mental Health Services Administration.

Historia Phelpsa to najlepszy dowód na to, że pomoc psychologiczna w sporcie może i powinna przyjmować różne formy. Odpowiednie dobranie pomocy i zapewnienie kompleksowego wsparcia sportowcom, rodzicom i trenerom to nie tylko szansa na osiągnięcie sportowego mistrzostwa. To przede wszystkim zadbanie o zdrowie i dobrostan w życiu.