19.12.16

Moc dźwięków, czyli muzyka w sporcie – część druga

Wiecie już, jakie korzyści niesie za sobą stosowanie muzyki podczas treningu. Pomaga między innymi w zdobywaniu nowych umiejętności. Przydaje się także przed zawodami, ponieważ ułatwia kontrolowanie pobudzenia. O tych i innych korzyściach pisaliśmy w tym miejscu. Warto jednak o tym, że wiele zależy od tego, w jaki sposób dobieramy muzykę. Nie wystarczy przypadkowa lista nieznanych utworów. Między innymi temu, w jaki sposób „dostrajać się do treningu” poświęcona jest druga część mini cyklu o muzyce w sporcie.

<img class=" wp-image-189 alignleft" src="https://dariaabramowicz.com/wp-content/uploads/2016/12/active-couple-headphones-healthy-jogging-man-meadow-music-nature-outdoors-people-running-sport-sportive-spring-summer-two-wellbeing-woman weightloss tablets.jpg” alt=”” width=”276″ height=”184″ srcset=”https://dariaabramowicz.com/wp-content/uploads/2016/12/active-couple-headphones-healthy-jogging-man-meadow-music-nature-outdoors-people-running-sport-sportive-spring-summer-two-wellbeing-woman.jpg 2356w, https://dariaabramowicz.com/wp-content/uploads/2016/12/active-couple-headphones-healthy-jogging-man-meadow-music-nature-outdoors-people-running-sport-sportive-spring-summer-two-wellbeing-woman-300×200.jpg 300w, https://dariaabramowicz.com/wp-content/uploads/2016/12/active-couple-headphones-healthy-jogging-man-meadow-music-nature-outdoors-people-running-sport-sportive-spring-summer-two-wellbeing-woman-768×512.jpg 768w, https://dariaabramowicz.com/wp-content/uploads/2016/12/active-couple-headphones-healthy-jogging-man-meadow-music-nature-outdoors-people-running-sport-sportive-spring-summer-two-wellbeing-woman-1024×682.jpg 1024w, https://dariaabramowicz.com/wp-content/uploads/2016/12/active-couple-headphones-healthy-jogging-man-meadow-music-nature-outdoors-people-running-sport-sportive-spring-summer-two-wellbeing-woman-750×500.jpg 750w” sizes=”(max-width: 276px) 100vw, 276px” />Lubimy różną muzykę. Mogę w tym miejscu podać przykład tego, przy jakiej muzyce sama trenuję. Najlepsze rezultaty osiągam i najlepsze treningi robię przy ścieżce dźwiękowej (wolnej, spokojnej, instrumentalnej) z pewnego serialu. Nigdy nie powiedzielibyście, że jest to muzyka, która sprzyja treningowi. A jednak. Dlaczego akurat te utwory? Dlatego, że ponad wszystkimi naukowymi wskazówkami dotyczącymi dobierania muzyki do aktywności fizycznej stoi jedna, naczelna zasada. Utwory muszą dobrze ci się kojarzyć i musisz je po prostu bardzo lubić. W swojej pracy spotkałam zawodnika, który trening szybkościowy najlepiej realizował słuchając muzyki klasycznej. Dziwne? Niekoniecznie. W dzieciństwie uczęszczał do szkoły muzycznej i po prostu uwielbiał ten gatunek muzyczny. Najważniejszy jest więc gust, na który składa się wiele czynników – między innymi to, jakiej muzyki słuchają nasi bliscy i znajomi, jakie aktualnie panują trendy, a także to, jaką mamy osobowość. Jeden z teoretyków osobowości – Hans Eysenck – uważał na przykład, że ekstrawertycy nieustannie szukają stymulacji i bodźców, dlatego lubią muzykę głośną i rytmiczną.

Dobierając muzykę do aktywności fizycznej warto brać pod uwagę rodzaj zadania. Inna muzyka będzie sprawdzała się w przypadku treningu siłowego, inna w przypadku długiej jazdy na rowerze. Psychologowie zalecają zwracanie uwagi na to, jakie tętno osiągacie podczas wysiłku i dopasowanie muzyki o odpowiednim tempie. W dobraniu muzyki pod kątem tempa i rodzaju aktywności mogą pomóc specjalistyczne strony internetowe lub serwisy muzyczne.

Nie zapominajmy o tym, że muzyka wpływa na nastrój i poziom napięcia. Innej muzyki będziemy słuchali w trakcie pracy (treningu), innej w czasie regeneracji czy relaksacji. Czasami muzyka pojawia się także w tle – to znaczy, że ma za zadanie odwrócić naszą uwagę od jakichś rzeczy lub bodźców i poprawić nastrój. Muzyka tła to także muzyka, która ma wzbudzić motywację i „podkręcić” zawodników. Wszystko zależy więc od sytuacji.

Muzykę można stosować podczas treningów lub przed zawodami na wiele różnych sposobów i w wielu konfiguracjach. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, żeby zastanowić się nad tym, jakie utwory dobrze na nas wpływają i nie stawiać na przypadkowe playlisty. Co ważne, są sytuacje, w których nie wolno lub nie warto stosować muzyki. To oczywiście wszystkie momenty, w których należy zadbać o bezpieczeństwo – ulica, ruch miejski itd. Muzyka może działać rozpraszająco, szczególnie kiedy mamy za zadanie nauczyć się nowej umiejętności. Jeśli poziom trudności jest wysoki, musimy wykorzystać maksymalne zasoby umysłu.

Okazuje się, że muzyka jest stosunkowo mało efektywna w redukowaniu postrzegania wysiłku przez tych sportowców, którzy trenują na bardzo wysokiej intensywności. Zmęczenie „wygrywa” i muzyka nie jest w stanie rozproszyć uwagi. Przede wszystkim jednak, wpływ muzyki na wykonanie w sporcie to kwestia indywidualna. Nie każdemu odpowiada rozpraszanie uwagi. Niektórzy zawodnicy mają potrzebę koncentrowania się w stu procentach na tym, w jaki sposób ich organizm reaguje na ruch lub zmęczenie. Nie można więc uznać, że muzyka pomoże każdemu zawodnikowi. Warto przede wszystkim rozmawiać z nimi i próbować różnych rozwiązań. Pytać o wrażenia i odczucia, wprowadzać modyfikacje i wyciągać wnioski.

 

Źródło: Costas I. Karageorghis, Peter C. Terry. Psychologia dla sportowców.